Достапни линкови

ЕК ги разгледува барањата за членство на Црна Гора и Албанија


Европската комисија моментално го подготвува мислењето за барањата за членство на Црна Гора и Албанија, изјави вчера во Митровица еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Според него, Хрватска може до крајот на годинава да ги заврши преговорите за членство, додека за Македонија и натаму клучен за почеток на преговорите е проблемот со името на државата, односно спорот со Грција.
XS
SM
MD
LG