Достапни линкови

Косово -протести против забраната за носење фереџе на училиште


Неколку стотици етнички Албанци одржаа протести барајки од власти да ја поништи суспензијата на 16 годишната Арлинда Зекај, која во училиште носела фереџе.
Демонстрантите извикуваа анти-владини слогани во Приштина. Уставот на Косово ги гарантира верските слободи, но властите забранија носење шамии или верските симболи во училиштата.
XS
SM
MD
LG