Достапни линкови

Повторно облак од чад од Вулканот на Исланд


Исландски вулкан кој ги прекинаа на неколку дена комерцијалните летови минатиот месец повторно испушти облак од чад, соопшти метеоролошкиот институт на Исланд.
Вулкан Еѕјафјоелл еруптирал повторно, поради што Европската агенција за контрола на воздушниот сообраќај соопшти дека некои трансатлантските летови треба да бидат пренасочени. Во Ирска на кратко вчера по трет пат беа затворини своите аеродромите. Прекините предизвикаа милијарди долари загуба од профитот на авио компаниите.
XS
SM
MD
LG