Достапни линкови

Интервенции во Мексиканскиот залив


Гигантската структура, конструирана за да го сопре истекот на нафтата во Мексиканскиот залив, денеска стигна на местото на катастрофата. Од пукната цевка на седумдесетина километри од сoјузната држава Луизијана истекува нафта во водите на заливот, по експлозија на платформа на компанијата „Бритиш Петролеум“. Големиот блок конструиран од метал и цемент ќе биде спуштен на 1.500 метри под вода и би требало да го сопре истекот на нафта од пукнатата цевка.
XS
SM
MD
LG