Достапни линкови

Британија гласа


Повеќе од 44 милиони жители на Британија денеска се во можност да гласаат на парламентарните избори во земјата. Изборните набњудувачи предвидуваат дека излезеноста ќе биде 70 проценти а првичните резултати се очекуваат доцна вечерва. Доколку ниту една партија не добие мнозинство од 650 места во парламентот, победничката партија ќе мора да создаде коалициска влада. Ова е вообичаено во многу европски земји, но невообичаено за Британија. Според одредени анкети, денеска се води тесна битка меѓу Лабуристите на досегашниот премиер Гордон Браун и опозициските Конзервативци, на чело со Дејвид Камерон.
XS
SM
MD
LG