Достапни линкови

Смртна казна за терористичките напади во Мумбаи


Индискиот суд денеска го осуди на смртна казна пакистанецот Мохамад Аџмал Касаб за терористичките напади во Мумаби во 2008 година кога загинаа над 160 луѓе. Тој беше единствениот од десетте напаѓачи кој беше уапсен. Другите беа убиени во акцијата од индиските безбедносни сили. Во Индија, смртната казна се извршува со бесење.
XS
SM
MD
LG