Достапни линкови

Операција за запирање на истекот на нафата


Во Мексиканскиот залив е во тек операција за запирање на истекувањето на нафатата до која дојде по потонувањето на платформата на Бритиш Петролеум. Станува збор за сто тонска метална кутија која ќе биде поставена на дното на морето од каде што истекува нафтата и која деновиве како огромна нафтена дамка пристигна и до бреговите на Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG