Достапни линкови

Обраќање на Бајден во Европскиот парламент


Американскиот потпретседател Џо Бајден утре ќе има обраќање пред Европскиот парламент. Како што соопштија од Белата куќа, станува збор за „големо обраќање“, дваесет и пет години по говорот на американскиот претседател Роналд Реган на 8 мај 1985 година. За време на официјалната посета на Брисел, се очекува Бајден да одржи разговори за трансатланската безбедност и за подобрување на односите меѓу Европската унија и Соединетите американски држави.
XS
SM
MD
LG