Достапни линкови

Изгласан контроверзен план за развој на Москва


Градското собрание на Москва денеска одобри контраверзен план за развојот на главниот град на Русија во следниве 15 години. Во планот се предвидува масовно градење на нови објекти до 2025 година. Критичарите се загрижени дека со тоа може да се уништи историското наследство на Москва. Собранието, во кое мнозинството советници се членови на владеачката партија, го изгласа планот со 27 гласа за и 3 против.
XS
SM
MD
LG