Достапни линкови

Забрана за летови над Шкотска и Ирска


Од денеска во 8 часот ќе биде затворен воздушниот простор над Шкотска и Ирска поради новиот налет на облакот од вулканска прав, соопшти британската Управа за цивилно воздухопловство. Во соопштението се наведува дека во текот на денов може да се очекува и забрана за летови над Англија и Велс. Вулканот на Исланд веќе три недели има ерупции, а во зависност од насоката на ветровите се затвораат аеродоромите во Европа.
XS
SM
MD
LG