Достапни линкови

ЕУ ќе формира тело за контрола на воздушниот простор


Министрите за транспорт на земјите членки на ЕУ најавија дека прв приоритет ќе им биде воспоставување на „единствено европско небо“, со што би се спречило повторување на хаосот во воздушниот сообраќај кој беше предизвикан од вулканската пепел. Министрите вчера во Брисел договорија формирање ново тело до крајот на годинава, кое ќе го координира дејствувањето и одлуките на националните воздухопловни власти.
XS
SM
MD
LG