Достапни линкови

Севернокорејски висок службеник поканет во Иран


Иран го покани првиот човек на севернокорејското собрание Ким Јонг Хам да ја посети исламската република на разговори за зајакнување на економските односи. Портпаролот на иранското Mинистерство за надворешни работи изјави дека минатиот месец ирански државен службеник ја упатил поканата до лидерот минатиот месец при посетата на Северна Кореа. За сега нема дополнителни детали. Јонг Хам е претседател на народното собрание на Северна Кореа и тој ја претставува државата на државни посети и дипломатски самити.
XS
SM
MD
LG