Достапни линкови

Лидерот на белоруската опозиција најави претседателска кандидатура


Лидерот на најголемното опозициско движење во Белорусија денеска најави дека ќе му се спротистави на актуелниот претседател Алјаксандр Лукашенко на претседателските избори идната година. Партијата на Алјаксандр Милинкевич „За Свободу“ до сега неколкупати се жалеше на притисоци. Лукашенка ја извршува функцијата претседател од 1994 година. Неговата последна победа на претседателските избори во 2006 година предизвика протести во Белорусија. Соединетите американски држави ја „брендираа“ администрацијата на Лукашенка како последна диктатура во Европа.
XS
SM
MD
LG