Достапни линкови

Награди за информации во врска со роднините на Бакиев


Киргистанската привремена влада нуди парични награди од 20 до 100 илјади долари за информации кои би помогнале да се уапсат роднините и помошниците на екс-претседателот Курманбек Бакиев. Дестина роднини на поранешнјиот лидер и неговите помошници се обвинети за „тешки злосторства“ соопштоја киргистанските власти. Меѓу осомничените се синот на Бакиев, неговите двајца браќа како и екс-премиерот Данијар Усенов. Наградите кои властите ги нудат за информации се релативно високи, имајки предвид дека просечната плата во земјата е 130 американски долари месечно.
XS
SM
MD
LG