Достапни линкови

Дваесет и петмина загинати во Сомалија


Дваесет и петмина загинале денеска во експлозија на бомби во Могадишу, главниот град на Сомалија. Седумдесетмина се повредени откако две бомби биле детонирани во џамија за време на пландневните молитви. Очевидци велат дека повеќемината жртви биле верници. За сега никој ја нема превземено одговорноста за нападот, прв од ваков тип во Сомалија. Исламистички милитанти поврзани со Ал Каеда контролираат голем дел од главниот град.
XS
SM
MD
LG