Достапни линкови

Договорени анексите на спогодбата СТАРТ


Русија и Соединетите американски држави се договорија за анексите на новопотпишаната СТАРТ спогодба, согласно која двете земји се обврзуваат да го намалат својот нуклеарен арсенал. Како што соопштија од американскиот Стејт департмент, во анексите се дефинираат конкретните постапки за исполнување на договорот. СТАРТ ги обвза Америка и Русија за 30 проценти да го намалат бројот на нуклеарни боеви глави.
XS
SM
MD
LG