Достапни линкови

Во Шангај, отворена светската изложба ЕКСПО 2010


Денеска во Шангај и официјално беше отворена светската изложба ЕКСПО 2010. Се очекува изложбата која ќе трае до октомври, а на која свои павилјони имаат 200 земји и меѓународни организации да ја посетат над 70 милиони луѓе. Годинава ЕКСПО се фокусира врз предизвиците на урбанизација под мотото ,,Подобар град, подобар живот,,. Шангај, со своите 18 милиони жители, е меѓу десетте најголеми градови во светот.
XS
SM
MD
LG