Достапни линкови

САД се справуваат со истечената нафта во Мексиканскиот залив


Американската крајбрежна стража ги испитува извештаите дека истечената нафтата во Заливот на Мексико дојде до устието на реката Мисисипи. Државата Луизијана прогласи вонредна состојба и побара финансиска и помош од 6 илјади припадници на Националната гарда во санацијата на штетите. Претседателот Барак Обама вети секаква помош во справувањето со дамката која по површина е голема колку Јамајка. Нафтата истекува од 22 април по експлодирањето и потонувањето на платформата на Бритиш Петролеум на 80 километри од брегот.
XS
SM
MD
LG