Достапни линкови

Виетнам - 35 години од победата на комунистите


Виетнам денеска одбележа 35-години од победата на комунистите со воена парада низ поранешен Сајгон а денешен Хо Ши Мин. Пред 35 години тенковите на Северен Виетнам влегоа во градот и ја урнаа јужно виетнамската влада подржана од Соединетите Држави. Повеќето од присутните на парадата беа воени ветерани и партиски кадри. Во Виетнамската војна загинаа околу 3 милиони Виетнамци и 58.000 Американци.
XS
SM
MD
LG