Достапни линкови

Чеченскиот претседател демантира дека нарачал убиство


Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров го демантираше извештајот на австриската полиција во кој се наведува дека тој го нарачал убиството на негов критичар. Демантот следи еден ден по објавата на австриските власти дека Кадиров го нарачал ланското убиството на Умар Исраилов, чеченски бегалец во Виена. Ова е прв пат претседателот на Чеченија да биде прозван за убиството на Исраилов, кој беше активист за човекови права.
XS
SM
MD
LG