Достапни линкови

„Хјуман Рајтс Воч“ бара истрага за ирачкиот илегален затвор


Меѓународната организација „Хјуман Рајтс Воч“ денеска соопшти дека тепањето на затворениците било секојдневие во илегален затвор во Ирак. Затворот, кој бил отворен со дозвола на кабинетоит на премиерот, бил прогласен за илегален бидејки ирачкото министерство за правда и министерството за човекови права не биле информирани за постоењето на институцијата. Објектот во близина на Багдад беше затворен овој месец. Меѓународната организација повика за отпочнување на истрага за затворот.
XS
SM
MD
LG