Достапни линкови

Шестмина загинати во Авганистан


Шестмина цивили загинаа во југоисточниот дел на Авганистан денеска во експлозија на бомба поставена покрај пат. Инцидентот се случи во провинцијата Кхост, во близина на пакистанската граница. Меѓу загинатите, кои се возеле во автобус имало и жени и деца, соопштија локалните власти. Според проценките на Обединетите нации, околу 2.000 цивили гинат секоја година во насилствата во Авганистан.
XS
SM
MD
LG