Достапни линкови

Масакрот во Сребреница не бил геноцид, смета Додиќ


Премиерот на босанските срби Милорад Додиќ рече дека неговиот народ никогаш нема да се согласи дека убиствата во Сребреница во 1995 година биле геноцид. Масакрот, во кој беа убиени 8.000 луѓе, беше окарактеризиран како геноцид од Меѓународниот суд на правдата и од Трибуналот на Обединетите нации за воени злосторства.
XS
SM
MD
LG