Достапни линкови

Охеун Сун е првата жена на највисокиот врв на Хималаите


Четириесет и четири годишната Охеун Сун од Јужна Кореа е првата жена во светот која се има искачено на највисокиот врв на Хималаите. Сун го поставила јужнокорејското знаме на врвот Анапурна во Непал, на надморска височина од 8.091 метар. Првиот човек кој се искачи на сите хималајски врвови беше Реинолд Меснер во 1986 година. Инаку, врвот Анапурна е највисоката планинска точка во светот.
XS
SM
MD
LG