Достапни линкови

Белгискиот крал ја прифати оставката на владата


Белгискиот крал Алберт Втори ја прифати оставката на Владата по колапсот на владината коалиција. Премиерот Ив Летерм ја понуди својата оставка минатата недела откако од владејачката коалиција истапи фламанската либерална партија поради долготрајниот спор меѓу политичарите Фламанци кои говорат холандски и валонците кои говорат француски јазик.
XS
SM
MD
LG