Достапни линкови

Ученички во Авганистан патат од непозната болест


Авганистанските власти соопштија дека осумдесетмина ученички патат од за сега непозната болест во северниот дел на земјата. Постојат сомнениа дека некој ги труе девојчињата со цел да ги обесхрабри да одат во училиште. Анализите од крвта на ученичките се испратени во Кабул на дополнително проучување. Портпаролот на авганистанскиот претседател рече дека спречувањето на девојчиња да одат на училиште е терористички акт.
XS
SM
MD
LG