Достапни линкови

Локални избори во Белорусија


Денеска во Белорусија се одржуваат локални избори на кои приближно седум милиони гласачи ќе избираат членови на локалните совети. Повеќе од 300 опозициски кандидати се натпреваруваат со кандидатите од владеачката коалиција за советнички места во локалната самоуправа. Десетина опозициски кандидати се повлекоа од изборите, тврдејки дека власта им ги обструирала кампањите. Денеска е втор и последен ден за гласање. Прелиминарните резултати се очекуваат во понеделник.
XS
SM
MD
LG