Достапни линкови

Британија му се извини на Ватикан


При посетата на Британија Папата Бенедикт шеснаесетти треба да присуствува на свечено отворање на болнички оддел за абортус, да благослови хомосексуален брак и да промовира нов бренд перзервативи. Ова се деталите од писмото на британски државен службеник кои беа обелоденети во весникот „Сандеј Телеграф“ пред официјалната посета на Папата во Британија, закажана во септември годинава. Британските власти испратија официјално извинување за натписот денеска, а документот бил повлечен. Како што информираат од британската влада, државниот службеник кој го напишал писмото „бил прераспределен на други должности“.
XS
SM
MD
LG