Достапни линкови

Погребни церемонии во Ирак за вчерашните жртви


Ирачките шиити денеска одржуваат погребни церемонии за десетиците жртви на вчерашните бомбашките напади врз џамиите во Багдад. Во бранот бомбашки напади загинаа најмалку 69 луѓе, а беа повредени над 100 лица. Никој не ја презеде одговорноста за експлозиите. Според властите, бунтовниците се обидуваат да го возвратат ударот, откако ирачките безбедносни сили убија двајца лидери на Ал-Каида во Ирак на 18 април.
XS
SM
MD
LG