Достапни линкови

НАТО: Постепен пренос на овластувањата во Авганистан


Министрите за надворешни работи на НАТО вчера во Талин се договорија за условите за постепен пренос на овластувањата на авганистанските власти, како на воен така и на цивилен план. Целта е да се овозможи постепено повлекување на меѓународните трупи од Авганистан.
Генералниот секретар НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека процесот би можел да започне годинава.
XS
SM
MD
LG