Достапни линкови

Премиерот на Белгија ќе си поднесе оставка


Премиерот на Белгија Ив Летерм денеска најави дека ќе си поднесе оставка од функцијата откако клучен партнер ја напушти владината коалиција. Летерм ја испрати својата оставка до кралот Алберт Втори по вонредна владина седница. Монархот за сега нема дадено повратна информација дали ја прфаќа или ја одбива оставката на премиерот. Распадот на владеачката коалиција фрли сенка врз закажаната парламентарна дебата на која требаше да се дискутира за закон кој би го регулирал забулувањето на жените во јавност.
XS
SM
MD
LG