Достапни линкови

Мартинез има добра информација за Македонија и ЕУ


Потпретседателот на Европскиот парламент Мигел Анхел Мартинез ја дели увереноста и оптимизмот на шефот на шпанската дипломатија Мигел Анхел Моратинос за почеток на преговори на Македонија со ЕУ и оценува дека тоа се темели врз добрите информаци и реализмот. „Сè што Моратинос вели е реалност. Ние сме големи оптимисти кои се потпираат врз реализмот и добрата информација“, изјави Мартинез за Дојче веле.
Моратинос во Скопје, пред два дена изјави оти е оптимист дека Македонија за време на шпанското претседателство ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG