Достапни линкови

Состанок на министрите за надворешни работи на НАТО


Неформален дводневен состанок на Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, започнува денеска во естонскиот главен град Талин. Се очекува дека односите со Русија ,и новите стратегиии за намалување на нуклераното вооружување да бидат на врвот на агендата на министрите. На состанокот ќе се дискутира и за Авганистан, за ракетната одбрана и за разионализирање на Алијансата. Неколку членки на НАТО, вклучувајќи ја и Германија, повикаа на дебата за својата иднина во Европа
XS
SM
MD
LG