Достапни линкови

Закажани избори во Киргистан


Привремената влада на Киргистан, го објави датумот кога ќе се доржи референдумот за промена на уставот, и парламентарните избори. Заменик-шефот на привремената влада, Омурбек Такебаев за државната телевизија изјавил дека референдумот е закажан за
27 јуни. Во меѓувреме, соборениот киргистански лидер Курманбек Бакиев изјавил дека тој останува легитимен претседател на Киргистан. Тој ги повикал светските лидери да не ја признаваат привремената влада која власта ја презеде по превртот на 7 април.
XS
SM
MD
LG