Достапни линкови

Почина екс претседателот на Меѓународниот олимписки комитет


Поранешниот претседател на Меѓународниот олимписки комитет Хуан Антонио Самаран почина на 89 годишна возраст. Болницата Квирон во Барселона потврди дека Самаран починал поради срцеви проблеми. Тој беше претседател на Меѓународниот олимписки комитет од 1980 до 2001 година. Актуелниот претседател на Комитетот Жак Рог му оддаде почит на Самаран, за кого рече дека бил „човекот кој ги изгради олимписките игри во модерната ера“.
XS
SM
MD
LG