Достапни линкови

Иран се уште ги утврдува новите нуклеарни локации


Шефот на иранската агенција за атомска енергија Али Акбар Салехи денеска изјави дека се уште се утврдуваат местата каде што би биле изградени новите постројки за збогатување на ураниум и оти тие ќе бидат познати до крајот на годинава. Со тоа тој ги демантира тврдењата на претседателот Махмуд Ахмадинеџад дека веќе ги одобрил новите локации. Во минатиот ноември Ахмадинеџад објави дека Иран ќе изгради 10 нови постројки за збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG