Достапни линкови

ХРВ: Киргистан да спроведе истрага за нередите


Хјуман Рајтс Воч побара од преодната влада на Киргистан да отвори истрага за насилните нереди кои во почеткот на месецов доведоа да соборување на претседателот Курманбек Бакиев. Според сознанијата на оваа организација за човекови права и безбедносните сили и демонстрантите биле одговорни за ескалирање на насилствата во кои загинаа најмалку 85 луѓе.
XS
SM
MD
LG