Достапни линкови

25 години затвор за последниот аргентински диктатор


Последниот аргентински диктатор Рејналдо Бигноне е осуден за 25 години затвор поради кршење на човековите права во земјата. Во пресудата се наведува дека 82 годишниот диктатор сносел одговорност во пеесетина случаи на тортура за време на диктаторскиот режим во Аргентина од 1976 до 1983 година.
XS
SM
MD
LG