Достапни линкови

Подготовки за пребројување на гласовите од изборите во Ирак


Денеска во Ирак би требало да почнат подготовките за рачно пребројување на гласачките ливчиња собрани од жотелите на Багдад, најавија од Државната изборна комисија. Пребројувањето, кое беше најаваено и вчера, се очекува да почне за неколку дена. Иницијативата ја покрена коалицијата на премиерот Нури Ал Малики, од каде обвинуваат за изборен фалсификат. Според првичните резултати од парламентарните избори, партијата на чело со поранешниот ирачки премиер Ајад Алави добила 91 место во парламентот кој брои 325 места.
XS
SM
MD
LG