Достапни линкови

Дополнителни патроли во околината на Бишкек


Дополнителни трупи патролираат во областа која се наоѓа блиску до киргистанскиот главен град Бишкек по насилствата во кои загинаа најмалку две лица. Во понеделникот етнички Киргистанци ги запоседнаа турските и руските домови во ова подрачје. Министерството за внатрешни работи соопшти дека се приведени поголем број бунтовници. Во меѓувреме нема дополнителни информации околу тоа каде замина екс претседателот Курманбек Бакиев, кој во понеделникот го напушти Казахстан откако осум дена претходно избега од главниот град на неговата земја Бишкек, поради немирите во кои загинаа осумдесетина луѓе.
XS
SM
MD
LG