Достапни линкови

ЕУ: Не може да се ризикува безбедноста на патниците


Од Европската Унија соопштија дека не може да се ризикува безбедноста на патниците во услови кога облак вулканска пепел се шири над европскиот континент. Авиокомпаниите кои претрпеле штета од вулканскјата ерупција во Исланд можеби ќе добијат право на помош, соопштија од Унијата. Воздушниот сообраќај веќе петти ден е блокиран во поголемиот дел од континетот. Американски државен службеник, пак, потврди дека во моторот на воен авион на НАТО алијансата била пронајдена стаклеста смеса, предизвикана од навлегугвање на вулканска прав од облакот.
XS
SM
MD
LG