Достапни линкови

Перес: не треба да се потценува моќта на израелската одбрана


Израел ја прославува 62- годишнина од прогласување на независноста. Израелскиот претседател Шимон Перес во говорот по тој повод истакна дека Израел и остатокот од светот се соочуваат со безбедносна закана од Иран поради контроверзната нуклеарна политика на таа земја, но додаде дека никој не треба да ја потцени моќта на израелската одбрана. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека мир на Блискиот исток ќе им овозможи безбедност и просперитет на Израелците и Палестинците.
XS
SM
MD
LG