Достапни линкови

Папата се сретна со жртвите на сексуална злоупотреба


Папата Бенедикт шеснаесетти денеска се сретна со жртвите на сексуална злоупотреба, во услови на растечка тензија за педофилскиот скандал во редовите на католичката црква. Средбата се случи во Малта. Ова е прва официјална посета на папата на странска земја по избивањето на скандалот. Претходно, првиот човек на католичката верска заедница изјави дека црквата била повредена од гревови.
XS
SM
MD
LG