Достапни линкови

Тинејџер прогласен за крал на Уганда


Осумнаесет годишниот Ојо Нјимба е прогласен за крал на Уганда, со што тој стана најмладиот монах до сега. Кралот Ојо ја наследи круната на тригодишна возраст, по смртта на неговиот татко, но пред полнолетството тој владееше со источно афричкото кралство со помош на советници. Илјадници лидери од цела Африка денеска присуствуваа на церемонијалното крунисување.
XS
SM
MD
LG