Достапни линкови

Тадиќ: Србија догодина кандидат за членство во ЕУ


,,Србија очекува да добие статус на кандидат за членство во ЕУ за време на унгарското претседавање со Унијата во првата половина од идната година,, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ по средбата во Печуј со неговите колеги од Унгарија и Хрватска, Ласло Шојом и Иво Јосиповиќ. На прес конференцијата Шојом изјави дека Унгарија ќе стори се што е во нејзина моќ да го забрза зачленувањето на Србија и Хрватска во Унијата.
XS
SM
MD
LG