Достапни линкови

Поевтин руски гас за Украина


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска во Бразилија изјави дека неговата земја размислува да ја намали цената на природниот гас наменет за Украина. Тој додаде дека за ова прашање ќе разговара со украинскиот претседател Виктор Јанукович кој во идната недела треба да ја посети Москва. Односите меѓу двете земји драматично се подобрија откако во февруари годинава Јанукович беше избран за претседател на Украина.
XS
SM
MD
LG