Достапни линкови

Русија го изгасна последниот реактор на плутониум


Русија го изгасна последниот реактор на плутониум кој се користел за изработка на нуклеарно оружје, соопштија руските власти. Потегот беше предвиден со довговорот меѓу Русија и САД за намалување на ризикот од нуклеарно оружје произведено во фабрики од времето на поранешниот Советски сојуз. Реакторот бил исклучен рано утрово, соопшти портпарол на фабриката во градот Железногорск. Согласно новите договори, Русија веќе нема потреба да збогатува плутониум бидејки располага со големи резерви од илјадници парчиња нуклеарно оружје. Русија и САД во 2003 година се договорија да се исклучат сите руски реактори за плутнониум.
XS
SM
MD
LG