Достапни линкови

Изгласано менување на името на пакистанска погранична провинција


Пакистанскиот Парламент денеска изгласа менување на името на Северозападната погранична провинција, во услови на протести против ваквиот потег. Со 80 гласови за и 12 против, сенаторите во пакистанскиот Парламент го усвоија амндамнот за промена на името на провинцијата во Кибер Пактукава. Протестите во провинцијата против ваквиот амнандман избија во понеделникот. Единаесетмина загинаа а стотина лица се повредени во немирите.
XS
SM
MD
LG