Достапни линкови

Пепелта од вулканот на Исланд го попречува воздушниот сообраќај


Воздушниот сообраќај во поголемиот дел на северна Европа бил запрен поради пепелта од ерупцијата на вулканот на Исланд. Според британски власти, облаците од пепел биле причина за нарушувања во воздушниот сообраќај во Велика Британија, Шведска, Норвешка и Финска. Над 250 летови од аеродромите Хитроу и Гетвик во Лондон биле откажани. Ерупцијата на вулканот на Исланд започна вчера.
XS
SM
MD
LG