Достапни линкови

Разговори за 5-та рунда санкции против Иран


Претставници на големите сили се состанаа во Њујорк на разговори за нови санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма. Францускиот амбасадор Жерар Арауд изјави дека 5-те постојани членки на Советот за Безбедност плус Германија постигнале напредок во врска со американската нацрт резолуција за 5-та рунда санкции. Амбасадорите на Кина и на Русија оценија дека разговорите биле конструктивни.
XS
SM
MD
LG